PURI

PURI

  • 200g mouky atta 
  • 2 lžíce semoliny 
  • 1 lžička soli 
  • 1 lžička ajwain
  • 1 lžíce rozpuštěného ghee
  • cca 100ml vody 
  • olej na smažení  

 

Většinou narazíte, že se v receptech na puri používá hladká mouka. Já dávám přednost mouce celozrnné. Pokud máte přímo mouku atta, použijte ji, jinak zvolte pšeničnou celozrnnou.

Ve větší míse smíchejte mouku, semolínu, sůl, ajwain a rozpuštěné ghee. Prsty zapracujte ghee do mouky až se v ní začnou dělat malé hrudky. Pak začněte postupně přidávat vodu a vypracujte pevné těsto. Množství vody závisí na typu a vysušení mouky, takže 100ml je pouze doporučení množství. Řiďte se konzistencí těsta. Jakmile má těsto požadovanou konzistenci, pořádně ho propracujte, vytvarujte z něj bochánek, který potřete olejem, přikryjte vlhkou utěrkou a nechejte 30 minut odpočívat.

Než začnete tvarovat puri, v hlubší pánvi začněte rozehřívat olej. Aby se puri správně smažili, budete potřebovat pořádně rozehřátý olej. 

Těsto si rozdělte na malé kousky/kuličky o velikosti zhruba 30mm (trochu menší jako ping pongový míček) a ty poté rozválejte na tenké placky. Placky nepodsypávejte moukou, pokud by se lepily, potřete je nebo váleček olejem. 

Jestli se vám nepodaří placky vyválet pěkně dokulata nebo si potrpíte na to, aby byly jedna jako druhá, můžete použít malý trik. Vyřízněte tvar placky podle malého talířku nebo použijte větší kulaté vykrajovátko. 

Vytvarovanou placku vložte opatrně do rozpáleného oleje a odpěňovačkou velmi jemně stláčejte. Tím docílíte toho, že se placka celá nafoukne. Osmažte po obou stranách do zlatova. Důležité je, aby byl olej řádně rozpálený, v opačném případě se vám placky nenafouknou. Na druhou stranu olej nesmí být horký příliš, protože jinak by se puri hned spálily. Olej by měl mít teplotu okolo 200°C

Nadýchané, jemně křupavé puri se hodí k jídlům z brambor, jednoduchým zeleninovým curry, subji a já je ráda podávám k sambaru. 

 

PURI