LITINOVÉ NÁDOBÍ, KRÁSNÁ ZÁVISLOST

LITINOVÉ NÁDOBÍ, KRÁSNÁ ZÁVISLOST

 

Největší výhodou litinového nádobí je to, že se lehce zahřeje, rovnoměrně vede teplo a dokáže ho dlouho udržet. Tím pádem je skvělé na pomalé vaření. Věřte mi, že takové dal makhani pomalu vařené šest až osm hodin v litinovém hrnci je naprostá paráda! 

Litinové nádobí je vhodné i do trouby, já v něm třeba připravuji Biryani. Základ udělám na plotně a péct ho dám potom v tom stejném hrnci do trouby. Jídlo je připravené rovnoměrně, nikdy se nestane, že by spodek byl připečený, střed nedodělaný a vršek suchý. 

Další zajímavostí litinového nádobí je, že se používáním zlepšují jeho vlastnosti. Čím déle nádobí máte a používáte ho, tím lepší vlastnosti má. Litina používáním změní strukturu a vnitřek hrnce je pak úplně hladký a jídlo se vůbec nepřipaluje. Takže pokud si koupíte litinový hrnec, opravdu ho používejte. 

 

Staub, láska na první uvaření

Já jsem si oblíbila litinové nádobí francouzské značky Staub, které nabízí obchody potten&pannen. Přiznávám, že zpočátku to bylo jen pro jeho designový vzhled a nádherné barvy. Ale čím víc jsem ho používala, tím více jsem oceňovala jeho vlastnosti a zjišťovala, že „rozhodně potřebuju“ i další kousky. Nedám dopustit na wok, anebo palačinkovou pánev, která u nás doma neslouží k přípravě palačinek, ale na chapati. Chapati se opéká na suché pánvi, která musí být hodně, a hlavně rovnoměrně rozpálená, a to vše litinová pánev umožňuje. 

Litinové nádobí značky Staub je známé svými ikonickými pokličkami. Na jejich spodní hraně jsou malé výběžky, které jsou konstruované tak, že vodu, která se při vaření vysráží, vedou zpět do hrnce a tím připravované jídlo vlastně znovu podlévají. Díky tomu se jídlo nevysuší a získá na chuti i vůni. 

 

Krása střídá nádheru

Litinové hrnce Staub jsou tak krásné, že vybízí k tomu, aby se jídlo servírovalo přímo z nich. Položte hrnec s jídlem doprostřed stolu a uvidíte, jak ozvláštní vaši tabuli. Vybrat si můžete z mnoha barev, od klasických šedých nebo černých, až po nádhernou hořčicovou (to je moje favoritka), višňovou nebo netradiční bazalkovou. A těch barevných variant existuje samozřejmě o hodně víc. 

No a jestli chcete zajít ještě dál, pořiďte si alespoň jeden kousek z kolekce Tomorrowland. Tomorrowland je nejznámější hudební festival na světě a běžně se ho účastní lidé z celého světa. Odtud pochází inspirace vyobrazení jednotlivých světadílů na pokličce hrnců. Nejkrásnějším detailem na hrncích z kolekce Tomorrowland je úchyt na pokličce ve tvaru srdce s nádherným tepáním a s nápisem „tastes of the world“. Prostě a jednoduše, pokud si potrpíte nejen na kvalitní, ale i designové nádobí v kuchyni, nějaký kousek od značky Staub vám nesmí chybět. 

 

Nový přírůstek v kuchyni 

Pokud si pořídíte nový litinový hrnec (pánev, wok apod.), je potřeba jej připravit na používání, takzvaně ho vypálit. Nový hrnec umyjte čistou horkou vodou a pečlivě osušte. Na papírovou utěrku nalijte malé množství rostlinného oleje a celý vnitřek hrnce vytřete. Takto ošetřený hrnec zahřejte a nechejte zhruba 15 minut na plotně „vypalovat“. Tuk se vpije do pórů litiny a vytvoří tak uvnitř hrnce ochranný film, díky kterému se při dalším vaření jídlo nebude připalovat a hrnec také nebude rezivět. Jakmile vychladne, vytřete jeho vnitřek čistou papírovou utěrkou. A to je vše, váš nový litinový miláček je připravený na další používání. 

 

Pravidelná údržba 

Protože je litina velmi citlivá na vlhkost a kyseliny, není litinové nádobí vhodné na delší skladování jídla. Po použití a vychladnutí nádobí ho umyjte pouze čistou vodou. Nikdy nepoužívejte saponáty! Póry litiny by saponát absorbovaly a mohlo by se stát, že při příštím vaření by vámi připravované jídlo mělo místo lahodné chuti, chuť saponátu. Opravdu hrnce stačí vymýt horkou vodou. Pokud by bylo potřeba, použijte kuchyňský kartáček nebo jemnou houbičku, na drátěnku při běžném mytí ale zapomeňte. 

Litinu je vhodné udržovat pořád trosku mastnou, zamezíte tím rezavění. Já tedy po umytí litinové nádobí vytřu do sucha a pak dám na papírovou utěrku pár kapek rostlinného oleje a celý vnitřek hrnce vytřu. Oleje používejte opravdu málo, cílem je, aby se vnitřek nádoby jen leskl, ale nevytvořila se lepkavá vrstva.

 

Renovace 

Jestliže jste se o své litinové nádobí nestarali úplně dobře, pravděpodobně se uvnitř hrnce objevil rez. Nebo pokud jste někde u babičky našli velmi zanedbané staré zrezivělé nádobí, nezoufejte a rozhodně se ho nezbavujte, dá se jednoduše zrenovovat. 

Hrnec pořádně vydrhněte. V tomto případě se rzi můžete zbavit i drátěnkou, ale pořád platí, že používáte pouze vodu bez saponátu. Jakmile je vnitřek hrnce bez viditelné rzi, vytřete ho slabou vrstvou rostlinného oleje. Předehřejte troubu na 220 °C, hrnec umístěte na rošt dnem vzhůru a „vypékejte“ ho po dobu jedné hodiny. Poté nechejte vychladnout, vytřete čistou papírovou utěrkou a hrnce bude jako nový. 

 

Pořizovací cena litinového nádobí je sice vyšší, ale vrátí vám to svými vlastnostmi a životností. Litinové nádobí, pokud se o něj dobře staráte, je věčné. Je to nádobí, které se dědí z generace na generaci.

 

LITINOVÉ NÁDOBÍ, KRÁSNÁ ZÁVISLOST